top of page

Ženy v klimaticky inteligentnom podnikaní

Začínajúce podnikateľky podporujeme v ich úsilí vybudovať rodovo-inkluzívnu, klimaticky uvedomelú a inovatívnu krajinu.

V Hekime veríme, že podnikanie môže byť hnacou silou tvorby rovnejšej spoločnosti. Preto v spolupráci s partnerskou organizáciou South European University Foundation podporujeme podnikateľky v Severnom Macedónsku s cieľom posilniť ženy zo znevýhodnených skupín a pomôcť im vybudovať klimaticky inteligentné a inovatívne podnikanie.

Podporou žien v ekonomike neinvestujeme len do ich budúcnosti, ale aj do vytvárania silnejších, prosperujúcich komunít.

Doteraz sme pomohli 24 startupom vedeným ženami rozvíjať ich podnikateľské vízie a posilniť ich schopnosti v oblasti udržateľnosti a inovácií. Tímy so svojimi líderkami sa zúčastnili 13-týždňového inkubačného programu, ktorý sa okrem rozvoja podnikateľských nápadov a plánov zameriaval aj na integráciu environmentálnej udržateľnosti a adresoval bariéry, s ktorými sa ženy v podnikateľskom prostredí stretávajú. 

Inkubačný program

Tri z týchto startupov získali počiatočný kapitál, ktorý im umožnil premeniť ich nápady na realitu. Každý z nich rieši konkrétny spoločenský problém a prináša udržateľné riešenia s významným sociálnym dopadom – či už v oblasti ekologickej módy, environmentálneho vzdelávania alebo cirkulárnej ekonomiky.

Tri príbehy žien, ktoré svojím podnikaním menia región

Countryside

Terapia, ekológia a nový začiatok pre ženy aj zvieratá

Maria Duda vytvorila jedinečný model, ktorý spája pomoc zvieratám žijúcim v ťažkých podmienkach, terapiu pre ľudí so zdravotným znevýhodnením a ekologické poľnohospodárstvo – všetko s výrazným pozitívnym spoločenským dopadom. Jej farma zachraňuje kone a iné zvieratá z nevyhovujúceho prostredia, dáva im druhú šancu a trénuje ich na terapeutické účely. Tie potom pomáhajú deťom a dospelým so zdravotným znevýhodnením, čím vytvárajú bezpečný priestor na liečbu a emocionálnu podporu. Mariin inovatívny prístup posúva hranice ešte ďalej – trus zachránených koní premieňa na vysokokvalitné organické hnojivo, ktoré je udržateľnou alternatívou k syntetickým variantom. Tento proces nielenže znižuje environmentálnu záťaž, ale zároveň podporuje obehovú ekonomiku a regeneráciu pôdy. Farma však neponúka len starostlivosť o zvieratá a pôdu – vzdeláva aj komunitu. Organizuje ekologické workshopy pre školy, firemné podujatia a tréningy, kde učí o udržateľných riešeniach a zodpovednom podnikaní. Maria dáva príležitosť ženám zo znevýhodnených komunít. Momentálne zamestnáva ženy z rómskej menšiny, ktoré získavajú stabilný príjem a nové pracovné zručnosti. Po rozšírení farmy plánuje prijať aj ženy so zdravotným znevýhodnením, čím im ponúkne cestu k ekonomickej nezávislosti.

Mirjana Josifoska Brand

Móda bez odpadu

Mirjana Josifoska vždy milovala módu, no vedela, že textilný priemysel je jedným z najväčších znečisťovateľov životného prostredia na svete. Rozhodla sa preto vytvoriť prvú lokálnu značku dizajnérskych klobúkov, ktorá kombinuje zero-waste princípy, ekologický dizajn a pozitívny vplyv na spoločnosť. V Severnom Macedónsku sa ročne vyprodukuje až 6 000 ton textilného odpadu, no každý klobúk jej značky je navrhnutý tak, aby maximálne eliminoval zvyšky z výroby. Používa certifikované ekologické materiály a multifunkčné dizajny, ktoré umožňujú rôzne spôsoby nosenia, čím znižuje potrebu kupovať viacero produktov. Mirjana aktívne zamestnáva ženy zo znevýhodnených komunít v Tetove, ktoré by inak mali minimálne pracovné príležitosti. Poskytuje im férové pracovné podmienky, stabilný príjem a možnosť rozvíjať svoje zručnosti, čím im pomáha získať finančnú nezávislosť a nový štart do života.

B-Elastic

Z plastového odpadu k štýlovým doplnkom a novým príležitostiam

Melek si všimla, že plastové vrecúška zaplavujú školy, ulice a končia na skládkach. Nezmierila sa s tým, rozhodla sa konať a premeniť problém na príležitosť. Začala umiestňovať do tried na školách špeciálne koše určené výlučne na plastové vrecúška a organizovať workshopy pre deti o ochrane životného prostredia a recyklácii. No tým sa jej iniciatíva neskončila. S tímom nezamestnaných žien začala zo zozbieraného plastového odpadu vytvárať štýlové kabelky a módne doplnky, čím prepojila ekológiu s ekonomickou inklúziou. Projekt B-Elastic nielenže recykluje plastový odpad, ale zároveň dáva ženám novú šancu. Melek zamestnáva ženy zo znevýhodnených komunít, ktoré využívajú svoje tradičné remeselné zručnosti, aby z plastového odpadu vytvárali moderné a ekologické produkty. Vďaka tejto práci získavajú stabilný príjem, finančnú nezávislosť a nový zmysel života. Okrem toho B-Elastic vytvára povedomie o cirkulárnej ekonomike medzi mladými ľuďmi, ukazuje im, že aj malé zmeny môžu mať veľký dosah, a inšpiruje ďalšie generácie, aby pristupovali k odpadu inovatívne.

Náš inkubačný program pomohol podnikateľkám rozvinúť ich nápady, ale tiež vybudovať komunitu žien, ktoré sa navzájom podporujú. Podnikateľky získali odborné vzdelávanie, mentoring a praktické skúsenosti cez Responsible Entrepreneurship Academy, kde sa učili o udržateľnom podnikaní a inováciách. Z dlhodobého hľadiska sa ukazuje, že náš inkubačný program priniesol vynikajúce výsledky – viaceré podporené podniky získali ďalšie financovanie, rozšírili svoje aktivity a stali sa úspešnými zamestnávateľkami v regióne. Mirjana Josifoska Brand bol ocenený aj v USA, Countryside pritiahlo ďalšie investície a iné podniky z inkubátora ako Equal Access to Justice a Yova sa rozrástli a zamestnávajú ženy zo znevýhodnených skupín.

Naša práca naďalej mení podnikateľské prostredie
v Severnom Macedónsku

 

Maria, Mirjana a Melek sú len tromi z dvadsiatich štyroch žien, ktorých vynaliezavé a klimaticky inteligentné startupy sme podporili. Tri najinovatívnejšie podnikateľky získali počiatočný kapitál na budovanie projektov a ďalším 86 účastníkom a účastníčkam inkubačného programu sa dostalo vzdelanie, vďaka ktorému môžu rozvíjať svoje nápady.

140b48bb-a9b6-4f34-9744-40cac69bd680.JPG

Podporovať talentované ženy, ktoré svojimi víziami zlepšujú svet okolo seba, sa nám darí rozmanitými spôsobmi. Okrem iného sme zorganizovali konferenciu s názvom Ženy v inováciách a podnikaní, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 120 predstaviteľov a predstaviteliek odbornej verejnosti. Naša celonárodná kampaň o zapojení žien do podnikania oslovila státisíce ľudí, čím zvýšila povedomie o dôležitosti rovnosti príležitostí a benefitoch, ktoré krajine prináša. Pre štátnu a verejnú správu sme vytvorili odporúčania v oblasti cirkulárnej ekonomiky a inklúzie žien. Inštitúcie vrátane Ministerstva životného prostredia Severného Macedónska ich aktívne využívajú a rozvíjajú vo svojich strategických plánoch, v ktorých vďaka nim zavádzajú princípy rodovej rovnosti a cirkulárnej ekonomiky. Okrem toho sme vytvorili platformu inkluzívneho podnikania, ktorá prepája 25 firiem. Tie sa zaviazali implementovať inkluzívne a udržateľné podnikateľské riešenia.

Ženy, ktoré sme podporili, odovzdávajú svoje nadšenie a nadobudnuté skúsenosti a vedomosti ďalším generáciám začínajúcich podnikateliek ako ich mentorky. Pozitívne zmeny sa tak šíria podnikateľským prostredím v Sevenom Macedónsku ďalej a ďalej. 

SlovakAid-GIS-VELKE-removebg-preview.png

Za podporu ďakujeme

Projekt Začleňovanie žien zo znevýhodnených skupín do oblasti klimaticky inteligentného podnikania a inovácií bol podporený z finančných prostriedkov SlovakAid (SAMRS/2022/ZB/1/6).

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn

Hekima, o.z.
Donnerova 35
841 04 Bratislava

Korešpondenčná adresa:

Karloveská 6C

841 04 Bratislava

IČO: 52354181

IČDPH: SK212166227

Organizácia je registrovaná v Registri neziskových organizácií Ministerstva vnútra SR pod registračným číslom VVS/1-900/90-56391.

Ochrana osobných údajov Copyright © 2022 Hekima, o.z.

bottom of page